0

Sepetinizde ürün yok

Hygge Genel Merkezi – EV

 • Yorum yok
 • 1781

Evinizi Hygge, Daha Hygge Yapacak 10 ‘Şey’

1. HYGGEKROG :

Her evin ihtiyaç duyduğu, kabaca ‘kuytu yer’ olarak tercüme edilen yere hyggekrog denir. Battaniyeye sarılıp bir kitap ve bir fincan çayla kıvrılmayı sevdiğiniz bir yer olabilir.

Danimarkalılar konfor alanlarını severler. Herkesin rahatlık bulduğu ve sığındığı bir köşesi vardır ve hyggekrog oldukça yaygındır. Şehrin sokaklarında yürürken binaların çoğunun cumbalı olduğunu göreceksiniz. İçeride yastıklarla ve battaniyelerle dolu olan bu alanlar orada yaşayan insanlar için uzun bir günün ardından dinlenmek ve rahatlamak için huzurlu bir köşeyi temsil eder. Bu alan illa ki bir pencere yanı olmak zorunda tabi ki değil, herhangi bir odanın herhangi bir bölümü olabilir. Tamamen kendinizi nerede daha konforlu ve rahatlamış hissetmenizle alakalı. Bolca yastık, yumuşacık battaniyeler, sizi sarmalayan bir zemin, rahat kıyafetler, yumuşak bir aydınlatma bu his için yeterli olacaktır. Böylelikle güzel bir kitabın içinde kaybolabilir, içecek sıcak bir şeylerin keyfini çıkartabilirsiniz.

Küçük mekanlara beslediğimiz sevgi, geçmişe bakarsak mağaralarda yaşadığımız, kendimizi ve grubumuzu tehlikeli hayvanlara ve diğer tehditlere karşı korumak için çevremize dikkat etmemizin önemli olduğu zamanlara uzanır. Küçük mekanlarda yaşamak tercih edilirdi çünkü orada yaşayanların vücutlarının ürettiği ısı, daha geniş bir mekanda olacağı kadar çabuk kaybolmazdı. Buna ek olarak küçük mekanlar büyük hayvanlardan saklanmak için harika yerlerdi. Bugün bir hyggekrog’da oturmayı sevmemizin nedenlerinden biri de bizi güvende hissettirmesi olabilir. Başka bir odayı veya caddeyi görebilmek bize potansiyel bir tehdidi tespit etme avantajını sağlar. Hyggekrog’un içindeyken rahat ederiz, durum üzerinde kontrole sahip olduğumuzu düşünürüz ve öngörülemez şeyler karşısında korunmasız hissetmeyiz.

2. ŞÖMİNE

Danimarka Çevre Bakanlığı’na göre Danimarka’da yaklaşık yedi yüz elli bin şömine ve odun sobası var. Ülkede bir buçuk milyondan fazla evin olduğu düşünülürse bu oran, on evden üçünün hygge avantajına sahip olduğu anlamına gelmektedir. Buna karşılık Birleşik Krallık’taki yaklaşık bir milyon eve de odun sobası kurulmuştur ancak ülkede toplam yirmi sekiz milyon evin olduğu baz alınırsa bu oran yalnızca yirmi sekizde bir civarındadır.

Peki Danimarkalıların bu şömine takıntısının sebebi nedir? Muhtemelen bu sorunun cevabını tahmin ettiniz fakat konu sadece hygge olamaz değil mi? Aarhus Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre de bu doğru; Danimarkalılar odun sobası kullanıyorlar çünkü bu ucuz bir ısıtma yöntemi sayılır. Ama odun sobası edinmek için en büyük nedenler arasında bu yalnızca ikincisidir. Araştırmaya katılanların %64’ü odun sobası bulundurmanın en önemli nedeni olarak hygge’i özellikle belirtmişler. Şöminenin hygge’in genel merkezini oluşturan en temel etmen olduğunu söyleyebiliriz. Şömine bulunduğu odayı son derece huzurlu ve sıcak hissederek dinlenmek için kendi başımıza oturduğumuz ya da birliktelik duygusunu daha yoğun yaşamak için yakınlarımızla vakit geçirdiğimiz bir yere dönüştürür.

3. MUMLAR

Mumlar konusuna şurada değinmiştik. https://kuverhome.com/hygee/ Işık ve mumlar konusu hygge ‘in en can alıcı konularından birisi. Takıldığınız bir nokta varsa eğer; siz diğer yazıyı okurken burada bekleyebiliriz 🙂

4. AHŞAP EŞYALAR

Belki de eski zamanların özlemini çekiyoruz fakat ahşap eşyaların yaydığı özel ve farklı bir enerji var ve de belki bu enerji bizi o günlere götürüyor. Şömineden gelen yanan odunun hatta kibritin kokusu, ahşap yazı masasına dokunmanın verdiği o kadifemsi his, ahşap bir sandalyenin hafif gıcırtısı, pencerenin yanındaki ahşap sandalyeye oturmak için odadan geçerken ahşap döşemenin çıkarttığı o ses.. Geldi değil mi sizin de kulağınıza.. ? Yıllar boyunca kullanılan plastik oyuncaklardan sonra ahşap çocuk oyuncakları tekrar popüler hale geldi. Bunun bir sebebi ve anlamı olmalı! Sizce de öyle değil mi? Kaj Bojesen’in ahşap maymunu bunun mükemmel bir örneğidir. Ahşap bizi doğaya daha yakın hissettiriyor şüphesiz.O da tıpkı hygge kavramı gibi sade ve doğal.

5. DOĞA

Ahşap yeterli değil.Danimarkalılar ormanın tamamını eve getirme ihtiyacı duyuyorlarmış gibi davranıyorlar. Doğanın, bulabileceğiniz herhangi bir parçası muhtemelen hygge olarak kabul görür. Yapraklar, fındıklar, dallar,hayvan derisi… Öncelikle düşünmeniz gereken şu; özenli bir Viking, oturma odasını nasıl döşerdi? Sandalyeleri ve pencere kenarlarını koyun ve ren geyiği postuyla örtebilirsiniz 🙂 Zemin için ise inek derisi kullanabilirsiniz. Danimarkalılar mumlar, ahşap ve diğer yanıcı şeylere böylesi merak duyarken Kopenhag’ın birkaç kez yanıp kül olmuş olması şaşırtıcı değil.Yangın ihtimalini göz önünde bulundurun ve mutlaka tedbirli olun!

6. KİTAPLAR

Kalın kitaplarla dolu bir rafı kim sevmez ki? İyi bir kitapla mola vermek, hygge konseptinin temelidir. Kitap türü önemli değil, romantik, bilim kurgu, yemek kitabı ve hatta korku hikayeleri raflarda memnuniyetle karşılanır. Tüm kitaplar hyggelig’dir ancak Jane Austen, Charlotte Bronte, Leo Tolstoy ve Charles Dickens gibi yazarlar tarafından yazılan klasikler kitap rafında özel bir yere sahip olur. Çocuklarınızla hyggekrog’da kıvrılıp onlara okuma sevgisi aşılayabilirsiniz. Yine de onlara Tolstoy okumakla işe başlamasanız iyi olabilir 🙂

7. SERAMİKLER

Güzel bir çaydanlık, yemek masasında bir vazo, hep bir şeyler doldurup içmek istediğiniz en favori kupanız, bunların hepsi hyggelige’dir. En ikonik Danimarkalı seramiklerden ikisi: 175 yıldan fazla bir geçmişi olan ve Eyfel Kulesi’nin açılış yılı olan 1889’da Paris’te düzenlenen Dünya Fuarı’nda büyük ilgi görmüş Kahler ve elbette ki Kraliçe Juliana Maria tarafından 1775 yılında kurulan ve son yıllarda Blue Fluted Mega serisiyle yeniden rağbet görmeye başlayan Royal Copenhagen markalarıdır. Ama siz siz olun Kuver Home’un seramik ürünlerinden vazgeçmeyin 🙂

8. HİSSEDİN!

Şimdiye kadar da fark etmiş olacağınız üzere hyggelig bir iç mekanda eşyaların yalnızca nasıl göründüğü değil, nasıl hissettirdiği önemlidir. Parmaklarınızı ahşap bir masada, sıcak seramik bir kupada gezdirmek veya posttaki tüyleri okşamak, çelik, cam veya plastikten yapılmış bir şeyle temasta bulunmaktan belirgin biçimde farklı bir his yaratır. Nesnelere dokunduğunuzda eşyaların size nasıl hissettirdiğini düşünün ve evinizi farklı dokularla çeşitlendirin.

9. VINTAGE

Vintage tarzı, Danimarkalı evler için çok önemlidir ve bir antika ya da ikinci el dükkanında ev dekorasyonu için hoş parçalar bulunabilir. Asıl zorluk, çoğu zaman bu işin kömür madeninde elmas aramaya benzemesidir tabii. Eski bir lamba, masa veya sandalye gerçekten hyggeligt olarak kabul edilir. Bir evi sevimli hale getirmek için gerekli olan her şey bu tür dükkanlarda bulunabilir, oradaki eşyaların bir geçmişe sahip olması da bu eşyaların daha ilginç ve hyggelig yapar.

Bu eşyaların çoğuyla birlikte hikayeler ve bir nostalji hissi doğar. Nesneler fiziksel özelliklerinden daha fazlasıdır, duygusal değerleri ve hikayeleri vardır. 

10. YASTIKLAR VE BATTANİYELER

Battaniyeler ve minderler, özellikle de kışın soğuk aylarında her hygge ece lazım olur. Bir battaniyeye sarılmak çok hyggeligt bir şeydir ve bazen insan o kadar soğuk olmasa da huzur verici bir şey olduğu için yapar bunu. Üzerinize örteceğiniz şeyler daha sıcak tutan yün veya polar gibi kumaşlardan ya da daha az ısıtması için pamuktan olabilir.

Büyük ya da küçük yastıklar da ayrıca hygge için temel unsurlardır. En sevdiğiniz kitabı okurken başınızı güzel bir yastığa dayamaktan daha keyifli bir şey var mı ?

Bu noktada Danimarkalıları Freudyen bir yaklaşımla değerlendirilebilir ve hygge’nin sırf huzur veren yemeklerden ve güven veren battaniyelerden ibaret olduğunda dikkat çekebilirsiniz. Belki de haklısınız, hygge içinizdeki sorumlu ve stresli yetişkini kısa bir süreliğine de olsa susturmakla ilgilidir. Rahatlayın! Sadece kısa bir süre için de olsa, rahatlayın! Olay basit zevklerde mutluluğu yaşamak ve her şeyin yoluna gireceğine inanmaktan ibarettir.

Şimdi bu 10 başlığa bir daha bakın!

Eviniz ne kadar hygge? 10 üzerinden kaç veriyorsunuz kendinize ?

 1. Hyggekrog

 2. Şömine

 3. Mumlar

 4. Ahşap Eşyalar

 5. Doğa

 6. Kitaplar

 7. Seramikler

 8. Hissediyor musun ?

 9. Vintage

 10. Yastıklar ve Battaniyeler

Bunları da beğenebilirsiniz

X