0

Sepetinizde ürün yok

Hygge – Danimarkalılaştıramadıklarımızdan mısınız?

  • Yorum yok
  • 1690

Hygge Nereden Geliyor?

 

Hygge Danca yazı dilinde ilk defa 1800’lerin başında ortaya çıkan, Norveççe kökenli bir kelimedir.

1397 ve 1814 arasında Danimarka ile Norveç tek bir krallıktı. Danimarkalılar ve Norveçliler hala birbirlerinin dillerini anlayabiliyorlar. Sözcüğün aslı Norveççe ‘esenlik’ anlamına geliyor. Bununla birlikte, hygge sözcüğü hug ( sarılma, kucaklama ) sözcüğünden de türemiş olabilir çünkü hug, sarılmak anlamına gelen 1560’lara ait hugge sözcüğünden gelir. Hugge sözcüğünün kökeni bilinmiyor, Eski Nors dilinde rahata kavuşmak anlamına gelen hygga sözcüğünden gelmiş olabilir. Bu kelimenin kaynağı da ruh hali anlamındaki hugr sözcüğüdür. Sırasıyla bu sözcük de Germen hugjan sözcüğünden gelir, o da eski İngilizcede düşünmek, göz önünde bulundurmak anlamı olan hycgan sözcüğüyle ilişkindir. Bütün bu sözcüklerin düşünme, ruh hali, rahatlama, sarılma ve esenlik, yani günümüzde hygge’in ifade ettiği unsurlarını tanımlayan sözcükler olması ilginçtir.

Yazı okunurken dinleyeceğiniz şarkı fotoğrafa tıklayınca size eşlik etmeye başlayacak. 😉

Danimarka’da çocuğu olan insanlar dörtte, olmayanlar beşte işten çıkar, evlerine gider ve akşam yemeklerini hazırlarlar. Avrupalıların ortalama %60’ı arkadaşlarıyla, ailesiyle veya meslektaşlarıyla haftada en az bir kez sosyalleşir. Danimarka’da ise bu ortalama %78’dir. Hygge tek başınıza da mümkündür ancak çoğu zaman yakın arkadaş ya da aile gibi küçük gruplarda yaşanır.

Hygge aynı zamanda rahatlık ve düşünmek için bol bol vakit anlamına gelir. Kimse tek başına sahneyi ele geçirmez ya da konuşmaya hakim olamaz. Eşitlik hygge için önemli bir unsurdur, Danimarka kültüründe derin köklere sahiptir ve herkesin hygge akşamının hazırlıklarına katılmasıyla kendini gösterir. Ev sahibini mutfakta yalnız bırakmaktansa herkesin yemekleri hazırlamaya yardım etmesi daha hygge’dir.

Başkalarıyla zaman geçirmek sıcak, samimi , gerçek, rahat, güvenli ve davetkar bir atmosfer yaratabilir. Çoğu açıdan içtenlikle sarılmaya benzer ancak buradaki fark fiziksel temas olmamasıdır. İşte böyle bir durumda tamamen rahat ve kendiniz olursunuz. Bu yüzden Hygge sanatı da konfor alanınızı başkalarını da içine alacak şekilde genişletmektir aslında.

2004’ten itibaren bir klasik haline gelen çalışmada, Princeton’daki Dr. Kahneman önderliğindeki bir grup bilim insanı Teksas’ta 909 kadını deneye tabi tuttu. Kadınlar yedi puanlık ölçeğe göre bir gün önce yaptıkları her şeyi ayrıntılı olarak anlatan geniş çaplı bir günlük anket dolduracak, neyi ne zaman yaptıklarını, kiminle beraber olduklarını ve her bir faaliyette hissettiklerini yazacaklardır. Muhtemelen hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde araştırmacılar şunu gördü; işe gidiş gelişler, ev işleri ve patronla yapılan görüşmeler en az keyif veren aktivitelerdi. Seks, sosyalleşme, yemek yeme ve gevşeme ise en keyfi verici olanlardı. Tabi ki sosyalleşme, gevşeme ve yemek yeme aynı zamanda hygge’in de temel bileşenleridir.

Aidiyet hipotezine göre başkalarıyla iletişim halinde olmak temel ihtiyacımızdır ve diğer insanlarla yakın bağlar kurmak motivasyonumuz ve davranışlarımız konusunda önemli rol oynar. Aidiyet hipotezine ilişkin kanıtlar arasında dünyadaki insanların yakın ilişkiler kurma yeteneğiyle ve bu motivasyonda doğdukları, insanların alışkın oldukları bağları koparma konusunda isteksiz oldukları, evli veya birlikte yaşayanların tek başına yaşayan insanlardan daha uzun yaşadıkları yer almaktadır.

Bizler sosyal varlıklarız. İnsanların tatmin edici ilişkiler kurmasının hayatlarını da bütün olarak ne kadar tatmin edici kılığına bakılırsa bunun önemi açıkça görülür. En önemli sosyal ilişkiler de ortak şeyler yaptığınız, derdimizi anlatabildiğiniz, düşüncelerinizi ve duygularınızı paylaştığınız ve her ikinizin de destek alıp verdiği yakın ilişkilerdir. Yani tek kelimeyle : hygge. 🙂  Belki de bu yüzden Danimarkalılar hygge için küçük arkadaş çevrelerini tercih ederler. Tabii ki daha fazla insan varken de hygge zaman geçirebiliriz ancak Danimarkalılar muhtemelen daha küçük bir grubu tercih edeceklerdir.

Peki siz bu yazıyı okuduğunuzda aklınıza ilk kim veya kimler geliyor? Onlarla paylaşın ve Cuma gecesi için bir plan yapın. Biz Cuma’ya kadar #hyggehome yazımızı da yazmış oluruz. Siz bir eksiklere göz atın.

Bu arada albümü sevdiniz mi?

Bunları da beğenebilirsiniz

X