0

Sepetinizde ürün yok

Düş Kapanı & Rüya Kapanı ( Dream Catcher ) O da ne?

  • Yorum yok
  • 1705

Düşlerinizi Yakalayın!

 

Düş kapanı ile ilgili yazmasak olmazdı değil mi? Geç bile kaldığımız bu yazıda biraz düş kapanlarını tanıtmak istedik. Buyursunlar;

Düş kapanı İngilizce ‘dream catcher‘ kelimesinden geliyor, ‘düş avcısı‘, ‘düş yakalayan‘ olarak anlamlandırdığımız kelimenin altı kocaman bir kültür dolu aslında.  Indian Americans diye bilinen Amerika yerlilerinin kötü düşleri uzaklaştırması ve güzel düşlere sebep olması için kullandığı bu harika objenin, günümüzde aynı amaçla olmasa da, evimizin her köşesinde kullanılabilecek estetiğe sahip formalarına ulaşmak ve hatta bunları yapmak mümkün.

Yerli Amerikalıların söğüt ağacının dallarından yaptıkları çember yaşam döngüsünü temsil ediyor, yani bebeklikten yaşlılığa giden o uzuuun yıllar bu çemberle sembolize edilmiş. İnanışa göre sadece güzel rüyaların çemberin içindeki örgülerden geçmesi mümkün, kötü rüyalar ağlara takılıp uykudaki bebeğe veya yetişkine ulaşamıyor, günün ilk ışıklarıyla da kaybolup gidiyorlar. Eğer düş kapanına rağmen kötü rüya görüldüyse, düş kapanının yakılıp yenisinin yapılması gerekiyor. At kılı, kuş tüyleri, boncuklar ve çeşitli bitkilerle inanış daha da anlamlandırılıyor. Örneğin ucunda sallanan tüy, iyi rüyaların uyuyana geçmesine yardımcı oluyor.

İnanç olarak bize biraz uzak olsa da, görsellik anlamında hepimizin başını döndüren yüzlerce modeli Instagram’da, Pinterest’te bulmak çok mümkün. İlk bakışta ‘ Aa evet anneannemin dantelleri vardı, ben de yapayım bundan’ dedirten ama işin içine girdikten bir saat sonra ‘ Kuver Home’da vardı di mi düş kapanı? ‘ dedirten bir özelliği var düş kapanlarının. Tabi ki yapılabilir ama gerçekten biraz sabır ve fazla fazla da emek istiyorlar.

Sağdaki fotoğrafların üstüne tıklayarak ürünleri inceleyebilir, aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak Instagram’da 14 Eylül’de son bulacak olan çekilişimize katılabilirsiniz. Bu defa hediyemiz ‘ Okyanus Düş Kapanı’ .

Keyifli Alışverişler,

 

 

Bunları da beğenebilirsiniz

X